چگونه یک پادکست خوب بسازیم؟ سوالات مهم برای شروع راه اندازی پادکست

این روزها یک نفر در آپارتمان خود با میکروفون گوشی موبایل یا در استودیو با میکروفون حرفه‌ای، با لحنی جدی، شوخی، طعنه آمیز، هیجان انگیز، غمگین و… در مورد هر چیزی حرف زده و فایلی صوتی به عنوان پادکست را به اشتراک می‌گذارد.
در حال حاضر بیش از 3 میلیون پادکست فعال وجود دارد. این روزها پادکست منبع مهمی از آموزش و تفریح، سرگرمی و… است و فضای آن رقابت کمتری نسبت به وبلاگ نویسی دارد. ساخت پادکست به عنوان یک رسانه امروزی و مورد استقبال در ابتدا شاید کمی دشوار باشد اما در این راهنما همه چیزهایی را که باید در مورد نحوه شروع پادکست بدانید یاد خواهید گرفت.
چگونه یک پادکست را گام به گام شروع کنید، حتی اگر قبلاً چنین کاری انجام نداده باشید؟

فهرست مطلب:

سوالات متداول شما برای شروع ساخت یک پادکست
چرا باید پادکست بسازیم؟
نحوه ساخت پادکست گام به گام
مرحله اول: پیش تولید پادکست
مرحله دوم: تولید پادکست
مرحله سوم:توزیع پادکست
5 نکته برای راه اندازی پادکست

سوالات متداول برای شروع ساخت یک پادکست

نحوه راه اندازی پادکست

در ابتدا به سوالات پرتکرار در مورد ساخت پادکست که ذهن بسیاری از شما را فراگرفته جواب می‌دهیم و بعد سراغ مراحل گام به گام و نکات مهم ساخت یک پادکست خوب می‌رویم.

1- اپیزودهای پادکست من چقدر باید باشد؟

جواب این سوال آسان نیست. زیرا موفق‌ترین پادکست‌های جهان از 10 دقیقه (مانند NPR’s Up First) تا 3 ساعت (مانند The Joe Rogan Experience) هستند. بنابراین مدت زمان ساخت پادکست بستگی به موضوع شما، اینکه پادکست شما چقدر مفید است و فرمت پادکستتان دارد.
این نکته را به یاد داشته باشید که ضبط و ویرایش پادکست زمانبر است و آیا شما توانایی و زمان کافی برای ویرایش پادکست طولانی را دارید یا خیر؟!
معمولاً 15 دقیقه تا 1 ساعت زمان خوبی برای شروع ساخت پادکست است. به این نکته هم باید توجه کنید که مخاطب ممکن است حوصله پادکست طولانی نداشته باشد، این دقیقا برمی‌گردد به اینکه شنونده بالقوه خود را بشناسید. چه بسا پادکست 5 ساعته هم داریم.
با این حال می‌توانید از طریق نظرسنجی درباره مخاطبان، احساس آنها و بهترین طول پادکست با موضوع خود را بفهمید.

2- هر چند وقت یک بار باید پادکست خود را منتشر کنم؟

یکی از سوالات در ساخت پادکست، مدت زمان فاصله انتشار بین دو پادکست است. حداقل یک قسمت در ماه آماده کنید. اگر می‌توانید هر دو هفته یک قسمت انتشار دهید. اما ثبات خود را حفظ کنید. چون اگر در ابتدا چندین قسمت انتشار دهید و بعد از مدتی تولید را متوقف کنید، به طور قطع مخاطب خود را ازدست خواهید داد، چون آنها به سراغ پادکست‌های دیگر می‌روند و شاید شما را در این مدت فراموش کنند.
برخی از تولیدکنندگان حرفه‌ای شاید هر روز یک یا چند پادکست انتشار دهند. پادکست‌هایی فصلی هم مثل سریال ساخته می‌شوند. این کار مشکلی ندارد. ازاین رو توصیه می‌شود، از همان ابتدا یک برنامه منظم و متناوب داشته باشید، مثلاً فصلی، ماهانه، هفتگی و… .

3- برای شروع ساخت پادکست به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

برای شروع پادکست به حداقل امکانات زیر احتیاج دارید:
یک کامپیوتر یا لپتاپ
یک میکروفون خوب
نرم افزار ضبط و ویرایش پادکست
پلتفرم پادکست

امکانات دیگری هم استفاده می‌شود اما ضروری نیست مثل:
یک دوربین پادکست
هدفون حذف نویز
اتاق ضبط عایق صدا
موسیقی پادکست

4- برای ساخت پادکست چقدر پول لازم است؟

با فرض اینکه لپتاپ یا کامپیوتر دارید، شما باید یک میکروفون خوب مانند Samson Q2U بخرید که در قیمت‌ها مختلف از ارزان تا حرفه‌ای موجود است. نرم افزار ضبط و ویرایش پادکست رایگان هست. پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد، معمولا به مدت چند ماه رایگان هستند. به طور کلی هزینه زیادی برای ساخت پادکست نیاز نیست.

5- چگونه مهمانان پادکست خود را انتخاب کنم؟

مهمان برای سبک پادکست مصاحبه‌ای است. بنابراین فرد باید صلاحیت لازم را داشته باشد. همچنین از نظر فنی می‌تواند با شما ارتباط بگیرید (اگر از راه دور است). علاوه براین بتوانید یک مکالمه محترمانه و جذاب با یکدیگر داشته باشید، در عین حال که تفاوت دیدگاه هم وجود دارد.


خب اگر که کمی از سردرگمی ذهن شما کم شده است، بریم سراغ اهمیت ساخت پادکست و اینکه چگونه یک پادکست بسازیم؟

بیشتر بخوانید: بهترین اپلیکپشن ها برای تولید پادکست

چرا باید پادکست بسازیم؟

قبل از توضیح نحوه ساخت پادکست، یکی از بحث‌های مهم این است که چرا پادکست؟
اگر بخواهید از صدای خود برای رساندن پیامی استفاده کنید. پادکست، بهترین یکی از رسانه‌ها برای بیان هر چیزی است. پادکست های صوتی و ویدئویی زیادی در حال تولید است. پادکست می‌تواند به شما کمک کند تا دسترسی خود را گسترش دهید و با مخاطبان خود به روشی عمیق‌تر ارتباط برقرار کنید.

بیشتر بخوانید: تولید محتوا در اینستاگرام + ویدئو

نحوه ساخت پادکست گام به گام

نحوه ساخت پادکست

چگونه یک پادکست خوب بسازیم ؟
فرآیند ساخت پادکست قبل از ضبط آن شروع می‌شود و مدت‌ها پس از ضبط ادامه دارد. برای ساخت پادکست، 3 مرحله مهم داریم، پیش تولید، تولید پادکست، و توزیع پادکست. در ادامه به هر کدام و کارهایی که باید کرد، می‌پردازیم:

مرحله اول: پیش تولید پادکست

✔ تعیین مخاطبان پادکست خود و نحوه دسترسی به آنها

تعریف مخاطب ایده آل خود اولین قدم در مسیر ایجاد پایگاهی وفادار از شنوندگانی است که با برنامه شما درگیر خواهند شد. انواع افرادی که به محتوای شما علاقه دارند. اگر هم مخاطب شما کم باشد، اشکالی ندارد. مواردی مانند شناخت خود به عنوان یک تولید کننده محتوا، شناخت شنوندگان و ارتباط با آنها از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند تیک تاک و اینستاگرام شاید به نظر قدم کوچکی باشد، اما به دستاوردهای بزرگی منجر می‌شود.

برنامه ریزی

مرحله ابتدایی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما برای ادامه پادکست و حفظ استاندارها ضروری برنامه ریزی برای ساخت پادکست است. به راحتی می‌توانید یک دفترچه یادداشت یا تخته وایت برد تهیه کنید تا بتوانید مانند یک حرفه‌ای شروع به برنامه ریزی پادکست خود کنید.
برنامه ریزی به شما کمک می‌کند: تا همیشه یک قدم جلوتر باشید. موضوعاتی که می‌خواهید در مورد آنها بحث کنید، لیست مهمانان (اگر مصاحبه‌ای است)، نوشتن متن و هر آنچه که شنونده می‌خواهد، را اماده کنید. می‌توانید حتی از قبل برخی سوالات را با مهمان پادکست مرور کنید. با این حال آنقدری انعطاف داشته باشید که اگر چیزی غیر از برنامه در هنگام ضبط اتفاق افتاد، بتوانید آن را مدیریت کنید.

تمرکز روی یک موضوع

برای ساخت پادکست باید بر روی یک موضوع یا جایگاه خاص متمرکز باشید. سعی کنید آن را به چیزی محدود کنید که بتوانید در بسیاری از قسمت‌ها درباره آن صحبت کنید، اما آنقدر گسترده هم نباشد که برای مخاطبان هدف جذابیت نداشته باشد. همیشه بعدها می‌توان موضوع خود را گسترش دهید.

تعیین نوع میزبانی پادکست

آیا دوست یا همکار دارید که بخواهید با او پادکست را بسازید؟ اگر یک میزبانی مشترک داشته باشید، راه اندزی پادکست می‌تواند بسیار ساده‌تر باشد. مثلاً هر دو نقطه نظرات خود را در مورد موضوعی به اشتراک بگذارید، طبیعتاً گفتگوی جذاب‌تری خواهید داشت. به علاوه، می‌توانید وظایفی مانند ویرایش، تبلیغ و موارد دیگر را تقسیم کنید. هرچند ممکن است معایبی هم داشته باشد، مثلاً اینکه هر دو برای مدتی به ساخت پادکست متعهد باشید.
البته اگر همکار مشترک شما از پادکست کنار برود هم، همچنان می‌توانید پادکست را بدون او ادامه دهید. یا می‌توانید به صورت انفرادی شروع کنید و بعداً یک یا چند نفر به پادکست اضافه کنید.
همیجا می‌توانید سبک پادکست را تعیین کنید، مثلاً ساخت پادکست‌ های مصاحبه‌ای پرطرفدار هستند، اما این بدان معنا نیست که شما مجبور به انجام آن هستید. می‌توانید نیمی از زمان را به صورت انفرادی (یا به صورت میزبانی مشترک) و نیمی دیگر را مصاحبه اجرا کنید.

انتخاب نام پادکست

برای شروع یک پادکست شما به یک نام احتیاج دارید. معمولاً دوست دارید، نامی انتخاب کنید که موضوع شما را دربرگیرد. بهتر است نامی انتخاب کنید، که اگر بعدها خواستید، موضوع خود را گسترش دهید، محدود نشوید. نیازی به اضافه کردن کلمه پادکست ندارید. ما چند ایده برای نام پادکست جمع آوری کردیم که می‌توانید از همین جا ببینید.

انتخاب مهمانان پادکست

اگر در حال انجام یک برنامه مصاحبه هستید، اکنون زمان آن است که فهرستی از افرادی که در پادکست خود می‌خواهید تهیه کنید. سپس شروع به تماس با آنها کنید.

✔ انتخاب تجهیزات پادکست

در سوالات متداول در مورد تجهیزات ساخت پادکست توضیح کوتاهی دادیم و اینکه می‌توانید برای شروع با امکانات محدودی پادکست خود را بسازید.

بیشتر بخوانید: چگونه از تولید محتوا کسب درامد کنیم؟

مرحله دوم: تولید پادکست

🎙 ضبط پادکست

برای ساخت پادکست، وقتی نوبت به ضبط رسید، اولین چیزی که در نظر گرفته می‌شود، مکان است. کیفیت صدا بسیار مهم است چون پادکست محتوای صوتی است. ساخت پادکست از هر مکانی امکان پذیر است یعنی بسیاری از پادکسترها در اتاق خواب، نشیمن، ماشین، استودیو خانگی خود پادکست می‌سازند. نکته مهم این است که محیطی عاری از صداهای مزاحم، نویز پس زمینه و هر عامل حواس پرتی باشد.
سوالات مهم قبل از شروع ضبط پادکست:
آیا تجهیزات ضبط شما آماده است؟
آیا طرح کلی شما جایی است که می‌توانید آن را ببینید؟
اتصال وای فای شما چگونه است؟
اگر مهمانانی ارتباط از راه دور دارید، امکانات مناسب دارد؟

نکته مهم در ضبط پادکست:
امضایی مقدماتی و پایانی برای پادکست خود بسازید

مقدمه و پایان از عناصر کلیدی پادکست شما هستند. یک مقدمه پادکست برجسته فرصتی برای ایجاد اولین تاثیر فوق‌العاده‌ بر مخاطب است تا آنها را تا انتها نگه دارید. یک پایان به یاد ماندنی این است که چگونه یک پادکست را به نتیجه می‌رسلنید و شنوندگان را با موضوع خود درگیر خواهید کرد. مقدمه و نتیجه گیری اخر منحصر به فرد شما است که فرصتی برای تقویت هویت، موضوع نام پادکست شما می‌دهد.

💻 ویرایش پادکست

در مرحله ویرایش، می‌توانید فایل‌های صوتی (مثل موزیک و…) را به قسمت‌های خود اضافه کنید تا تجربه شنیداری مانند جلوه‌های صوتی و موسیقی را افزایش دهید. اگر تا به حال با برنامه‌های ادیت فایل صوتی کار نکرده‌اید، شاید برای شما سخت باشد. ابزارهای مختلفی برای ادیت پادکست وجود دارد، مانند Adobe Audition، GarageBand، Logic Pro، Auphonic و… که Adobe Audition یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای ادیت فایل صوتی است. می‌تواند نویز صدا را بگیرید، موسیقی اضافه کنید، بخش‌های صوتی خود را کنار هم قرار دهید و… .

نکته: یک الگو ایجاد کنید

اگر الگویی ایجاد کنید که بتوانید هر بار که یک قسمت پادکست را ضبط می‌کنید دوباره از آن استفاده کنید، بسیار ساده‌تر خواهد بود. مثلاً موسیقی ابتدایی پادکست، فضای تبلیغات، اهنگ‌هایی که میان پادکست پخش می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت های فریلنسری

مرحله سوم: انتشار پادکست

چگونه پادکست خود را توزیع کنیم؟
بعد از ساخت اولین پادکست خود، زمان آن رسیده که پادکست خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. اولین قدم برای انتشار، انتخاب پلتفرم میزبانی پادکست است، مکانی که صدا و اطلاعات پادکست شما در آن وجود خواهد داشت. اکثر سایت‌های میزبان چیزی به نام خوراک RSS پادکست تولید می‌کنند. یک فید مانند شناسه منحصر به فرد پادکست شما عمل می‌کند و همان چیزی است که برای اشتراک گذاری پادکست خود در فهرست‌های دیگر استفاده می‌کنید.

نکته: توصیه می‌شود حداقل 3 تا 5 قسمت از ساخت پادکست را شروع کرده و بعد انتشار دهید. مردم برای شنیدن منتظر نمانند.

پلتفرم های انتشار پادکست

بسترهای زیادی برای توزیع پادکست وجود دارد، که محبوب‌ترین آنها castbox، namlik، anchor است.

📢 بازاریابی بعد از ساخت پادکست

داشتن صفحات اجتماعی اختصاص داده شده به تبلیغ پادکست، شاید ساده‌ترین و در دسترس‌ترین راه برای بازاریابی پادکست شما باشد. فراموش نکنید که در حساب‌های شخصی خود تبلیغات متقابل انجام دهید. با این حال، راه های دیگری برای به دست آوردن مخاطب وجود دارد، از جمله:
ایجاد یک خبرنامه پادکست
برقراری ارتباط با پادکست‌های دیگر و یافتن فرصت‌های تبلیغاتی.
ایجاد یک سایت (سایت وردپرسی، بدون کدنویسی یا با کدنویسی): صفحات یا وبلاگ را اضافه کنید، پخش کننده صوتی خود را سفارشی کنید و اشتراک را برای بازدیدکنندگان خود آسان کنید!
گذاشتن یک یادداشت از خلاصه آنچه در پادکست گفته شده، یا یک پست بلاگی می‌تواند به مخاطب کمک کند تا پادکست شما را گوش کند.

بیشتر بخوانید: 6 بهترین برنامه طراحی کاور هایلایت اینستاگرام

5 نکته برای راه اندازی پادکست

چگونه یک پادکست خوب بسازیم

نکته اول: دلیل ساخت پادکست خود را مشخص کنید

وقتی ایده راه اندازی پادکست به ذهنتان رسید، اولین قدم این است که بدانید چرا می‌خواهید پادکست بسازید؟ برای چه چیزی تلاش می‌کنید؟ به چه چیزی می‌خواهید برسید؟ چه کسب قرار است به پادکست شما گوش کند؟
در ادامه آن به نوع ساخت پادکست، نحوه انتشار پادکست، آهنگ هر قسمت، مهمان پادکست، نویسنده پادکست، صوتی باشد یا پادکست ویدئویی، پلتفرم انتشار و… بپردازید.

نکته دوم: موضوع پادکست را تعریف کنید

در حالی که موضوع اولیه شما ممکن است جالب باشد، اما باید تحقیق کنید، چه پادکستی در حال حاضر در بازار وجود دارد؟ برای ممیزی و بررسی پادکست‌ های مشابه وقت بگذارید.
سپس ببینید که آنها چه چیزی کم دارند؟
چگونه می‌توانید متفاوت به موضوع بپردازید؟
آیا زاویه جدیدی هست؟
آیا می‌توانید از مهمانان متفاوتی استفاده کنید؟
دوست دارید در مورد چه چیزی صحبت کنید؟ به این فکر کنید که در حال حاضر از گوش دادن به چه پادکست‌هایی لذت می‌برید و از آنها برای ایده گرفتن استفاده کنید.
برای رقابت با رقبا متمایز بودن به دیدن شدن کمک بزرگی می‌کند.

نکته سوم: انتخاب نام پادکست جذاب

نام پادکست اولین نقطه تماس برای شنوندگان بالقوه است. این به آنها اشاره می‌کند که چه محتوایی با چه لحنی را قرار است بشوند. نامی که به تجربه شونده، پادکتسر، بازاریابی تاثیر بگذارید، نام مناسبی است.

نکته چهارم: فناوری مناسب برای پادکست خود را انتخاب کنید

تعدادی پلتفرم وجود دارد که ابزارهای ضبط و ویرایش را برای هر کسی که به دنبال شروع یک پادکست است ارائه می‌دهد.
بسیاری از پادکست‌های جدید از تلفن هوشمند خود استفاده می‌کنند، که اگر منابع محدودی دارید، نقطه خوبی برای شروع است. با این حال، برای صدای مطلوب، بهتر است روی یک میکروفون سرمایه گذاری کنید. همچنین به یک استودیوی عایق صدا نیاز ندارید. فقط یک فضای آرام راحت در خانه (یا دفتر) خود برای یک تجربه صوتی خوب پیدا کنید.

نکته پنجم: بازاریابی بعد از ساخت پادکست

اگر بدون برنامه و بازاریابی پادکست بسازید و فکر کنید مخاطب خود پیدا می‌شود، اشتباه می‌کنید. حتما در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید!
یا یک صفحه فرود اصلی ایجاد کنید که به جایی که بازدیدکنندگان می‌توانند گوش دهند لینک دهید و یک فرم اشتراک تا در هنگام انتشار قسمت جدید به مردم اطلاع داده شود. در فکر وایرال پادکست خود نباشید. در عوض، برای 100 شنونده اول خود کار کنید. قدم های کوچک منجر به دستاوردهای قابل توجهی در زمان می‌شود.

بیشتر بخوانید: 9 ایده کسب درامد آنلاین بدون سرمایه

توصیه پایانی به یک پادکستر مبتدی

در ساده‌ترین شکل، یک پادکست به دو چیز نیاز دارد: یک ایده و یک صدا برای زنده کردن آن.
به خودتان زمان زیادی برای برنامه ریزی، آماده سازی و تمرین بدهید. تا متوجه چرایی پادکست خود نشدید، مخاطب خود را نشناختید، شروع به ساخت پادکست نکنید. تبلیغ پادکست را فراموش نکنید، صرف آپلود پادکست در پلتفرم‌های مختلف کافی نیست. موفقیت پادکست خود را ارزیابی کنید تا بتوانید آن را رشد دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا