راهنمای کسب درآمد از تولید محتوا برای سال 2024

آیا می‌خواهید از محتوای آنلاین خود درآمد کسب کنید؟ با رشد تکنولوژی کسب و کارهای محتوایی بیشتر شده است. برای اکثر کسب و کارها و تولیدکنندگان محتوا، یافتن استراتژی کسب درآمد از محتوا در مراحل اولیه می‌تواند کاری دشوار به نظر برسد. اما در این مقاله آنچه را که باید در مورد کسب درآمد با محتوا بدانید اشاره شده است، تا کمکی به راه پول درآوردن از هر نوع محتوایی از جمله ویدئویی و… باشد.

فهرست مطلب:

کسب درآمد از محتوا چیست؟
نحوه کسب درآمد از تولید محتوا
مزایای محتوا و کسب درامد
معایب کسب درآمد با محتوا
انواع راه های کسب درآمد از تولید محتوا
چگونه درآمد بیشتری از محتوا داشته باشیم؟

کسب درآمد از محتوا چیست؟

منظور از کسب درآمد با محتوا به معنی کسب درآمد از محتوای دیجیتالی است، فرقی ندارد متن، ویدئو، پادکست، تصویر یا چیز دیگری باشد. کسب درآمد با تولید محتوا به سازندگان اجازه می‌دهد تا بخشی از ارزش مالی کار خود را پس بگیرند.

نمونه کسب درامد از محتوا: درو بینسکی، یوتیوبری است که ویدئوهایی درباره سفر به دور دنیا به اشتراک می‌گذارد، در واقع عشق به سفر را به اشتراک می‌گذارد.
کت نورتون، خالق معروف به Miss.Excel در TikTok، میلیون‌ها نفر را در آموزش اکسل کمک می‌کند.
یا تارا مک‌مولین در شبکه‌ی What Works خود کسب‌وکار فوق‌العاده‌ای پیرامون رویدادهای زنده برای کارآفرینان ایجاد کرده است.
و…

بیشتر بخوانید: 12 بهترین ابزار تولید محتوا در اینستاگرام

نحوه کسب درآمد از تولید محتوا

کسب درآمد با تولید محتوا

چه کسی برای کسب درآمد از تولید محتوا هزینه می‌کند؟
برای درک درآمدزایی از محتوا، باید یک سوال حیاتی بپرسید: چه کسی پول می‌پردازد؟
مثلا؛ در برخی از مدل‌های کسب درآمد از محتوا، شخص مصرف‌کننده محتوا هزینه پرداخت می‌کند. شما در حال کسب درآمد از علاقه آنها در محتوای خود هستید: معمولاً به این دلیل که آنها می‌خواهند الهام بگیرند، بیاموزند یا سرگرم شوند.
در برخی دیگر، شخص ثالث پرداخت می‌کند. از آنجایی که شما در حال جذب افراد هستید، پس برای برندها ارزش دارد از مخاطبان شما برای انتقال پیام خود استفاده کنند یا به عبارتی برای بازاریابی از شما بهره ببرند.
همانطور که گفتیم، منظور از محتوا نیز یعنی:
مقاله
ویدئو
پادکست
کتاب الکترونیکی
بنر، بروشور و… (هر کار گرافیکی)
اینفوگرافیک
پست، ریلز و استوری برای اینستاگرام
و…

موارد بالا از محبوب‌ترین انواع محتوا برای کسب درآمد هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت های فریلنسری

مزایای محتوا و کسب درآمد

✔ محتوای خود را به یک درآمد جانبی یا اصلی تبدیل می‌کنید.
✔ برای انجام کاری که دوست دارید و خلق می‌کنید، پول بدست می‌آورید.
✔ اگر مردم به کار شما اهمیت می‌دهند، این فرصت را بدهید که از کار شما حمایت کنند.
✔ خودتان را آزاد کنید تا زمان و انرژی بیشتری برای خلق کردن داشته باشید.

معایب کسب درآمد با محتوا

باز هم کنار هر مزیتی، معایبی را خواهیم داشت حتی برای کسب درآمد با تولید محتوا:

❌ اشباع بیش از حد تبلیغات یا شرکت‌های وابسته: 74 درصد از مردم گزارش می‌دهند که از دیدن تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و سایت خسته شده‌اند.
❌ احساس اینکه تولید محتوا به اندازه کافی سریع نتیجه نمی‌دهد، شاید ناامید کننده باشد. 65 درصد از سازندگان احساس می‌کنند که بیش از حد کار می‌کنند و دستمزد کمتری دریافت می‌کنند.
❌ برای بسیاری از محبوب‌ترین گزینه‌های کسب درآمد، اساساً تقلب شده است. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند فورا قوانین را تغییر دهند و فالوورها یا ترافیک شما ناپدید شوند و ماه‌ها کار سخت را به باد دهد.
❌ گاهی اوقات برای ایجاد محتوای متناسب با تبلیغ‌کنندگان یا شرکت‌های وابسته خود تحت فشار هستید و این می‌تواند آزادی خلاقیت و لذت شما را از بین ببرد.
❌ به احتمال زیاد، هر استراتژی کسب درآمد از محتوایی که به کار می‌برید، حداقل تاثیراتی بر برند شما خواهد داشت. مطمئن شوید که یک رویکرد کسب درآمد متناسب با برندتان پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: 60 ایده تولید محتوا در اینستاگرام + ویدئو اصول تولید محتوا

تولید محتوا با اینشات به زبان ساده. برای تهیه این آموزش وارد لینک زیر شوید و حرفه ای محتوا تولید کنید:

انواع راه های کسب درآمد از تولید محتوا

کسب درآمد از تولید محتوا ویدئویی

خب تا اینجا با انواع محتوا مزایا تولید آن برای کسب درآمد آشنا کنیم اما سوال مهم اینجاست که کجا از این محتوا استفاده می‌شود؟ چه کسانی به محتوا نیاز دارند؟ چطور محتوا خود را بفروشیم؟ و…
در این قسمت چند روش کسب درامد از محتوا را نام می‌ببریم.

1- تبلیغات

همه می‌دانند که تبلیغات راهی برای کسب درآمد از محتوا است. هنگام کسب درآمد از محتوای آنلاین، مهم است که مخاطب خاصی را هدف قرار دهید و بدانید که آنها به دنبال چه هستند. تبلیغات برای اکثر مردم آزاردهنده است مگر اینکه دقیقاً آنچه را که می‌خواهند به آنها نشان دهید. تحقیق در مورد مشتریان به شما این امکان را می‌دهد که تبلیغات، محتوا، کمپین‌ها و محصولاتی را ایجاد کنید که با علایق آنها صحبت می‌کند و آنها را تشویق کرده تا با برند شما درگیر شوند.
پیش بینی می‌شود ارزش بازاریابی محتوا در سراسر جهان تا سال 2026 به 107 میلیارد دلار برسد. بنابراین اگر می‌خواهید سهمی از آن داشته باشید، شاید تبلیغات برای شما مناسب باشد. انواع تبلیغات داریم:

تبلیغات نمایشی: معمولاً در محتوا ظاهر می‌شوند. اساساً محتوایی را که فالوورها یا اعضای شما برای دیدن آن آمده‌اند قطع می‌کنند. به عنوان مثال، یک تبلیغ درون خطی در یک پست وبلاگ چیزی است که خوانندگان شما باید در طول مسیر خود در صفحه مشاهده کنند.

تبلیغات بومی: این تبلیغات شبیه محتوا هستند اما یک تبلیغ است. به عنوان مثال، یک پست اینستاگرامی حمایت شده می‌تواند به عنوان یک تبلیغ بومی دیده شود. شما محتوا را ایجاد می‌کنید (یا آنچه را که شخص دیگری ایجاد کرده است پست می‌کنید) به گونه‌ای که گویی محتوای خودتان است، اما احتمالاً آن را با یک هشتگ #حمایت شده علامت گذاری خواهید کرد.

تبلیغات ویدیوئی: یوتیوب با بیش از 28 میلیارد دلار درآمد تبلیغاتی در سال گذشته، یک هیولا در تبلیغات ویدئویی است.

2- سایت عضویت

یک راه بسیار موثر برای کسب درآمد از محتوا، ایجاد سایت‌های اشتراکی است. به مخاطبان خود اجازه دهید مقدمه شما را بخوانند، اما فقط به اعضای سایت اجازه دهید به پست کامل وبلاگ دسترسی داشته باشند. اگر هر غیرعضویی می‌خواهد آن را بخواند، ابتدا از آنها بخواهید با پرداخت اندکی عضو شوند. اما ترفند در عملی کردن این نکته این است که بتوانید مخاطبان خود را با یک مقدمه بسیار قدرتمند جذب کنید.

محتوایی که ارزش کافی برای پرداخت را دارد. بسیاری از شرکت‌های معروف میلیون‌ها درآمد مکرر را از طریق کسب‌وکارهای اشتراکی بدست می‌آورند. نتفلیکس یک تجارت اشتراکی 31 میلیارد دلاری در سال است. نیویورک تایمز از طریق 8 میلیون مشترک خود از محتوای خود درآمد کسب می‌کند. یا مثلاً سایت ایرانی متمم که در ارتباط با رشد فردی و کسب و کار است به صورت اشتراکی است.

نکته: کسب درآمد از تولید محتوا با حمایت مالی نیز مانند خرید اشتراک عمل می‌کند. با این حال، اکثر مدل‌های حمایتی محتوا را درج نمی‌کنند. در عوض، آنها از خوانندگان یا بینندگان خود می خواهند که از آنها حمایت کنند. در این مدل، پرداخت هزینه اجباری نیست. اما این راهی برای حامیان برای تشویق کار سازندگان مورد علاقه خود است.

نکات نحوه کسب درآمد از محتوا با اشتراک:

مطمئن شوید که یک خواننده ایده‌آل و زاویه برند منحصر به فرد دارید که مردم مایل به پرداخت هزینه برای آن باشند.
یک درگاه پرداخت در سایت محتوای خود راه اندازی کنید یا برای یک پلت فرم خبرنامه که ویژگی‌های اشتراک را ارائه می‌دهد ثبت نام کنید.
اگرچه زمانی که محتوای اشتراکی باشد، به افراد کمتری دسترسی پیدا می‌کنید، یعنی به ازای هر بازدید درامد کمتری داشته باشد؛ اما می‌دانید که افرادی که از این طریق عبور می‌کنند واقعاً اهمیت می‌دهند و برای تعامل وقت صرف می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نحوه کسب درآمد از یوتیوب

3- فروش بسته محتوای

یک راه قدرتمند برای کسب درآمد از محتوای خود این است که بخشی از آن را به صورت رایگان با مخاطبان آنلاین خود به اشتراک بگذارید و سپس توضیحات عمیق‌تری از طریق دوره‌های آنلاین و کتاب‌های الکترونیکی همراه با یک کال تو اکشن برای ترغیب مخاطب قرار دهید. برای ایجاد ارزش می‌توانید چنین محتوای اضافه‌شده‌ای را شخصی‌تر کنید.
شما باید چیزی را ارائه دهید که مردم به آن نیاز دارند و می‌تواند مشکلات آنها را حل کند. اگر واقعاً در رشته خود متخصص هستید، می‌توانید یک رویکرد گام به گام در مورد چگونگی انجام مهارت خود ارائه دهید.

4- بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته یک استراتژی رایج کسب درآمد از طریق محتوا برای بازاریابان و وبلاگ نویسان است. شرکت‌های وابسته لینک‌هایی را در محتوای خود قرار می‌دهند و زمانی که خوانندگان روی لینک کلیک کرده و محصولی را خریداری می‌کنند، کمیسیون دریافت خواهند کرد.
پادکست‌ها نیز بازاریابی وابسته بیشتری را انجام می‌دهند. اگر تا به حال شنیده اید که یک پادکست به شما می‌گوید برای ثبت نام در یکی از حامیان مالی خود به یک پیوند ویژه بروید، به احتمال زیاد آنها در یک مدل وابسته (در هر ثبت نام) پول دریافت می‌کنند.
اگر جایگاهی دارید که برای بازاریابی وابسته منطقی است و می‌توانید خوانندگان یا بینندگان خود را افزایش دهید، می‌تواند راه خوبی برای کسب درآمد باشد.

5- ارائه خدمات

در این مورد، محتوا برای ایجاد یک برند شخصی یا متمایز کردن شما به عنوان ارائه‌دهنده خدماتی است که افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. ما می‌بینیم که افراد زیادی از لینکدین و یوتیوب برای ایجاد محتوای رایگان و سپس ارائه با خدمات خود بهره می‌ببرند. احتمالاً باید در نظر داشته باشید که تماس‌های فروش و دریافت سرنخ‌ها مدتی طول می‌کشد.
در اینجا چند نمونه هستند:

مشاوره
اگر در حل یک مشکل متخصص هستید، مشاوره می‌تواند راهی برای کسب درآمد باشد. محتوای خود را به عنوان یک تبلیغات درنظر بگیرید. اغلب وقتی مردم می‌بینند که شما در حال ایجاد محتوا در مورد مشکل آنها هستید، ممکن است بخواهند شما را برای رفع آن استخدام کنند.

کار مبتنی بر خدمات
مشاغل خدماتی مانند دفترداران یا آژانس‌های بازاریابی در موقعیتی عالی برای استفاده از محتوا برای رشد کسب و کار خود هستند. با به اشتراک گذاشتن رایگان چیزهایی که می‌دانند مقداری ارزش می‌دهند، می‌توانند در مقابل مشتریان بالقوه قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: چگونه بلاگر شویم؟

چگونه درآمد بیشتری از محتوا داشته باشیم؟

کسب درآمد از طریق تولید محتوا

1- یافتن مخاطب ایده آل خود
می‌تواند یک عضو، خواننده یا مشترک ایده‌آل باشد، اما شما واقعاً باید یک ایده واضح از اینکه با چه کسی صحبت می‌کنید داشته باشید. بهترین محتوا از داستان و تجربیات شما بیرون می‌آید و در داستان شخص دیگری طنین انداز می‌شود. یک مخاطب ایده آل کسی است که به آنچه شما برای ارائه دارید نیاز دارد.
در اینجا چند سوال وجود دارد که باید بپرسید تا مخاطب ایده آل خود را پیدا کنید:
آنها چه کسانی هستند؟
آنها به چه چیزی اهمیت می‌دهند؟
مشکل آنها چیست؟
آنها در حال حاضر چه مجموعه‌ای را دنبال می‌کنند؟
و…

2- تولید محتوا با کیفیت
محتوا شگفت انگیز است. اگر دنبال کسب درامد از تولید محتوا هستید، به سازندگان برتر در هر پلتفرمی نگاه کنید. این یک کار اتفاقی نیست اکثرا در حال تولید محتوای عالی هستند.

3- پیوسته محتوا تولید کنید
در حال حاضر ایجاد محتوای با کیفیت بسیار مهم است، اما ثبات هم نقش مهمی دارد. ممکن است به معنای ارسال 5 بار در روز نباشد، اما حتی یک محتوا در هفته یا در ماه به خودی خود یک ثبات است. به خصوص اگر چیزی که می‌سازید یک ویدیو یا مقاله باشد.

4- تعیین استراتژی رشد خود
کسب درآمد از محتوا مستلزم تفکر در مورد چگونگی پیدا کردن و رشد مخاطب است. ممکن است برای رشد به استراتژی‌های مختلفی تکیه کنید:
یک لیست ایمیل که به شما کمک کند به اعضای خود دسترسی پیدا کنید.
استفاده از یک خروجی محتوایی که از موتورهای جستجو سود می‌برد (مانند کانال یوتیوب، وبلاگ، پینترست)
مشارکت با اینفلوئنسرها یا سازندگانی که مخاطبان متفاوتی دارند.

بیشتر بخوانید: 10 ایده کسب درامد از گوشی موبایل

درآمد تولید محتوا چقدر است

نکات بیشتر از تولید محتوا و کسب درآمد:

تجربه کاربری خود را از بین نبرید: برخی از این رویکردها بر کیفیت محتوای شما تأثیر می‌گذارند. برای مثال؛ سایتی که مملو از تبلیغات نمایشی است احتمالا مخاطب خود را از دست می‌دهد.

یادگیری و آزمایش: مطمئن شوید که چیزهای مختلف را امتحان کرده و تجزیه و تحلیل شما نتیجه می‌دهد. همچنین، برخی از محتواهایی که امروز کار می‌کنند، ممکن است یک سال بعد کارایی نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین فونت ها برای اینستاگرام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا