چگونه اسم برند خود را انتخاب کنیم؟ قدم اول را محکم بردار

همه ما دوست داریم اسم برندمان برای دیگران آشنا باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که نام برندتان هر چیزی که هستید و می‌خواهید ارائه دهید، نشان دهد.
محصولات و خدمات درجه یک با نام برند مناسب، یک ترکیب عالی برای تمایز در بازار است. شاید داستان استیو جابز را شنیده‌اید که نام اپل را از رژیم غذایی میوه خوری خود، انتخاب کرد. پس انتخاب اسم برند خیلی هم سخت نیست؟! به نظرتان ما هم می‌توانیم هر اسمی به ذهنمان خطور کرد، به عنوان یک نام برند خوب انتخاب کنیم؟!
باید گفت؛ نه!

پس چرا این برند معروف شده؟
واقعیت این است که همه ما استیو جابز نیستیم.

یکی از بزرگترین مراحلی که کارآفرینان جدید را در شروع متوقف می‌کند، انتخاب اسم برند است. حقیقت این است که نام تنها بخشی از یک تجارت عالی است، اما مهم‌ترین مرحله نیست. در واقع، بسیاری از نام‌های تجاری نمادین، پس از تجربه یک محصول یا خدمت محبوب به یاد ماندنی شدند. به عبارتی، نام تجاری به این دلیل جذاب است که محصول اول عالی بود.

بنابراین لزومی ندارد، در ابتدا به دنبال انتخاب اسم برند کاملی باشید، بلکه یک نام برند در حد معمول خوب است. حتی شاید مجبور شوید بعداً نام برند را تغییر دهید. که در ادامه هم توضیح و مثال‌هایی می‌زنیم.
به طور مثال: آیا می‌دانستید که آمازون در ابتدا «کادابرا» Cadabra نامیده می‌شد. اما این نام کنار گذاشته شد زیرا مدام به عنوان «جسد» به اشتباه شنیده می‌شد؟ از آنجایی که لیست‌های وب در آن زمان بر اساس حروف الفبا بودند، آنها چیزی را می‌خواستند که با حرف A شروع شود که بزرگی چشم انداز شرکت را منعکس کند بنابراین به آمازون (Amazon) تغییر یافت.

البته این توضیح به این معنی نیست که اولین کلمه‌ای که به ذهنتان رسید، به عنوان اسم برند، انتخاب کنید. در ادامه یک فرایند ساده برای انتخاب اسم برند می‌گوییم. می‌توانید بعدها اسم برندتان را تغییر داده یا کامل کنید.

فهرست مطلب

چرا انتخاب اسم برند خوب بسیار مهم است؟
نبایدها در انتخاب اسم برند
7 نوع انتخاب برای اسم برند
چگونه اسم یک برند انتخاب کنیم؟

چگونه از هوش مصنوعی برای یافتن اسم برند خود استفاده کنیم؟
اشتباهات رایج نام‌گذاری برند
سوالات متداول

چرا انتخاب اسم برند خوب بسیار مهم است؟

نحوه انتخاب اسم برند

گوگل. اوبر. استارباکس. پپسی، شما فقط باید این نام‌ها را بشنوید و فوراً آنچه را که هر شرکت ارائه می‌دهد، تصور می‌کنید. به دست آوردن نام برند مناسب می‌تواند ارزش بلندمدت واقعی را به برند اضافه کند. یک اسم برند خوب مزایای زیر را دارد:

✔ کمک به مصرف کنندگان در درک آنچه شما انجام یا ارائه می‌دهید
✔ نماد احساسات مثبت و وفاداری به برند شماست
✔ قابل اشتراک گذاری در سراسر رسانه‌های اجتماعی است
✔ صاحب یک فضا، بخش یا صنعت خواهید شد
✔ دارای علامت تجاری است، بنابراین هیچ کس دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند

بیشتر بخوانید: چگونه نام کاربردی برای اینستاگرام انتخاب کنیم؟

نبایدها در انتخاب اسم برند

1- کل ماجرا بگوید
انتخاب نام برند شما به تنهایی نمی‌تواند تمام بازاریابی شما را انجام دهد. بنابراین هرگز نباید مسئولیت گفتن کل داستان درباره شرکت خود را برعهده نام قرار دهید.

2- بیش از حد تحت اللفظی باشد
نام های تجاری هرگز نباید آنقدر عمومی و دم دستی باشند که عمومی شوند.

3- نمایشی
در حالی که اسم برند بسیار دم دستی و ساده می‌تواند برای تجارت بد باشد، یک اسم پر زرق و برق می‌تواند بدتر باشد. نام برند شما هرگز نباید از عملکرد اصلی یا محصولی که کسب و کار شما ارائه می‌دهد منحرف کند.

4- آهسته کردن کارها
انتخاب نام تجاری چالش برانگیز است. اما این چیزی نیست که برای هفته‌ها عذاب بکشید. و در حالی که هرگز نمی‌خواهید مجبور به تغییر آن شوید، اشتباهات را می‌توان اصلاح کرد.

بیشتر بخوانید: استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

7 نوع انتخاب برای اسم برند

ویژگی انتخاب اسم برند

قبل از اینکه به «چگونه اسم برند خو را انتخاب کنیم» در اینجا به بررسی هفت نوع اسم برند و اینکه چه کسی باید از آنها برای کسب و کار خود استفاده کند، آورده شده است.

  1. نام برند عمومی

به نام برندهایی مانند Hotels.com یا Cars.com فکر کنید. این نام‌ها عمومی هستند. این نوع اسم برند به دلایل زیادی می‌تواند سخت باشد. مهم‌ترین آن این است که دامنه‌های عمومی قیمت‌های درخواستی بالایی دارند.
همچنین این دسته از نام‌ها تقریباً معیارهای بالا را برای آنچه که یک نام تجاری خوب باید داشته باشد، را برآورده نمی‌کند. به عبارتی اسم‌هایی که بیش از حد تحت اللفظی هستند، جزء این دسته قرار می‌گیرند.

  1. اسم برند توصیفی

این دسته نام تجاری، تلاش دارد تا برند یا محصول شما را توصیف کند. هدف اصلی محصول را دقیقاً در نام به مخاطب می‌گوید، یعنی با خواندن نام برند، ارزش کسب و کار را خواهید فهمید. نام‌های مثل Burger King، Internet Explorer، Gmail و… از دسته بندی توصیفی هستند. این یک دسته بندی عالی برای کسب و کارها می‌تواند باشد.

  1. نام برند استعاری

منظور از استعاره این است، که مقایسه برند خود با چیز دیگری که شما نیز ادعا می‌کنید که دارای ویژگی‌هایی هستید. یعنی دقیقاً به شما نمی‌گوید، کسب و کار شما چه می‌کند. از طریق کلمات تصاویر و احساسات قوی از کسب و کار را منتقل می‌کند.
به طور مثال کلمه Greyhound را درنظر بگیرید. این کسب‌وکار سگ‌های تازی نمی‌فروشد، اما به کسب و کارش کمک می‌کند تا از یک تجارت سریع از یک مکان به مکان دیگر صحبت کند. بنابراین، به یک معنا، آنها سرعت و کیفیت سگ را با برند مسافرتی خود مرتبط می‌کنند.
یا مثلاً نایک: در اساطیر یونان باستان، نایک الهه پیروزی بود، ویژگی‌ای که کاملاً با اخلاق یک تولید کننده تجهیزات ورزشی مطابقت دارد. بنابراین اگر می‌خواهید نام برندی متمایز، ریشه در تاریخ یا سرگرم کننده با کلمات داشته باشد، گزینه خوبی باشد.

  1. نام برند شفاف

با حذف حدس و گمان، مشتریان شما می‌توانند با سرعت بیشتری محصول یا خدمات شما را تصور کنند. همچنین می توانید برای تقویت تگ خود از یک صفت یا بازی با کلمات استفاده کنید.
نام‌های تجاری شفاف می‌توانند برای هر نوع محصول یا خدماتی کار کنند. اگر می‌خواهید این مسیر را طی کنید، در نظر بگیرید که چه چیزی می‌فروشید و آیا صدای آن را در عنوان خود دوست دارید. شما باید بتوانید محصول خود را در سه کلمه یا کمتر برچسب گذاری کنید.

  1. نام موسس برند

این احتمالاً قدیمی‌ترین ترفند است. دادن نام، نام خانوادگی یا نام مستعار به کسب و کارتان، برند شما را شخصی می‌کند و حس اعتماد ایجاد می‌کند. برای انتخاب اسم برند، به یاد داشته باشید که نام کوچک همیشه معمولی‌تر است در حالی که نام خانوادگی رسمی‌تر به نظر می‌رسد. اگر به نام خود افتخار نمی‌کنید، می توانید نام یکی از اعضای خانواده یا حتی حیوان خانگی خود را استفاده کنید.

  1. اسم برند اختصاری

چیزهای زیادی برای گفتن دارید؟ در این صورت استفاده از مخفف نام برند گزینه مناسبی است. به شما این امکان را می‌دهد که یک عبارت یا چند کلمه را که به طور طبیعی با هم مرتبط نیستند ترکیب کنید. برای ایجاد یک نام تجاری کوتاه شده، حرف اول هر کلمه‌ای را که می خواهید، بردارید و آنها را یادداشت کنید. سعی کنید آنها را به ترتیب مختلف کنار هم قرار دهید. اگر آهنگ آن خوب بود، انتخاب کنید.

  1. نامی که معنای پنهانی ندارد

انتخاب اسم برند ارتباط خاصی با محصول یا خدمات ندارند، اما به دلیل حلقه جلب توجه خود انتخاب شده‌اند. مثل شرکت اپل! استفاده از نامی مانند این می‌تواند یک استراتژی برندسازی شرکتی خوب برای متمایز کردن کسب و کار شما در بین رقبا با برچسب‌های شفاف باشد. این به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد بدانند که کسب و کار شما متفاوت از سایرین در صنعت است.

بیشتر بخوانید: چگونه از اینستا پول دربیاوریم؟

چگونه اسم یک برند انتخاب کنیم؟

نحوه انتخاب اسم برند

اکنون که دسته‌بندی‌های مختلف اسم برند را می‌شناسید، بهتر است برای راه اندازی کسب و کار خود، انتخاب اسم برند را در اولویت قرار دهید.

1- ارزش‌های برند خود را تعیین کنید

شما زمانی برای دیگران جذاب هستید که از شخصیت کسب و کار خود مطمئن باشید. از خود بپرسید؛ هویت برند شما چیست؟ منتظر چی هستی؟ ارزش های شما چیست؟ یک کاغذ و قلم بردارید و 10 تا 20 کلمه‌ای که وقتی به کسب و کار خود فکر می‌کنید، به ذهنتان می‌خطور می‌کند، بنویسید.
کلماتی مثل:
قابل اعتماد
سریع
بی‌خطر
منحصر بفرد
برتر
ساده
فناور

2- شناسایی بازار هدف

همیشه مطمئن شوید که نام برند شما به زبان مشتریان بالقوه شما صحبت می‌کند. برای انجام این کار، باید بازار و پرسونای مشتری خود را بشناسید.
برای رسیدن به اطلاعات به سوالات زیر پاسخ دهید:
وقت خود را چگونه می‌گذرانند؟
آیا جوان هستند؟ یا مسن؟
آیا تمام وقت کار می‌کنند؟
سرگرمی‌های آنها ممکن است شامل چه مواردی باشد؟
بچه دارن؟ یا خیر؟
چه مشکلی دارند؟
چه چیزی برای آنها جذاب است؟
و….
این کار را با نظرسنجی و گروه‌های مختلف انجام دهید.

3- طوفان فکری

تمام ایده‌هایی که با دو مرحله بالا به ذهنتان رسید، بنویسید. این فرصت شما برای خلاق بودن است. در قسمت قبل انواع اسم های برند را نام بردیم که می‌تواند از هر گروه ایده هایی داشته باشید.

4- یک غربالگری معنی و زبان انجام دهید

نام برند شما باید به راحتی نوشته و تلفظ شود. نه تنها به زبان انگلیسی، بلکه به زبان هر کشوری که قصد دارید هدف قرار دهید. همچنین باید مطمئن شوید که معنی یا مفهوم ناخوشایندی ندارد. شما می‌توانید این کار را با بررسی یک فرهنگ لغت، انجام یک جستجوی عمیق در گوگل انجام دهید.
به طور مثال؛ پلتفرم توسعه وب حرفه‌ای Wix قبلاً Corvid نامیده می‌شد، به نام خانواده‌ای از پرندگان بسیار باهوش. این نام تا آغاز سال 2020 کار می‌کرد، زمانی که کووید-19 به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل شد. برای اینکه هیچ ارتباط منفی با نام تجاری پیدا نکند، برای رفع مشکل اقدام شد. البته این یک احتمال پیش بینی نشده بود، با این حال به معنی و نکات مختلف می‌توان توجه کرد.

5- مطمئن شوید که نام برند در دسترس است

در نهایت لیست خود را به 5 نام محدود کنید. بهترین‌ اسم های برند را انتخاب کنید تا ببینید آیا در دسترس هستند یا خیر، آیا برای راه اندازی نام تجاری مناسب است؟ میلیون‌ها شرکت وجود دارد، شاید کسی قبلاً به نامی که برای برند خود پیدا کرده‌اید فکر کرده باشد. در اینجا چند چیز وجود دارد که باید قبل از تصمیم قطعی بررسی کنید:

جستجوی نام دامنه انجام دهید: حضور قوی آنلاین برای کسب و کار شما حیاتی است. به همین دلیل است که باید وب سایتی طراحی کنید که به اندازه برند شما منحصر به فرد باشد. و چون نام دامنه شما باید شامل نام شما باشد، باید مطمئن شوید که در دسترس است.
در گوگل جستجو کنید: بررسی کنید که نام احتمالی شما با چیز دیگری در همان کشور و صنعت مشابه نباشد.
در دسترس بودن رسانه‌های اجتماعی را بررسی کنید: مطمئن شوید که حساب‌های اینستاگرام، فیس بوک و توییتر با نام تجاری شما از قبل وجود ندارند.

6- اسم برند خود را تست کنید

شما فهرست نام های برند بالقوه خود را محدود کرده‌اید. اکنون زمان آن است که آنها را برای بازخورد آزمایش کنید. از واکنش‌ها و تداعی‌هایی که ممکن است افراد انجام دهند متعجب خواهید شد، بنابراین از این مرحله مهم غافل نشوید. این به تعیین اینکه آیا در انتخاب خود تناسب خوبی دارید یا نیاز به اصلاح استف کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: کال تو اکشن در اینستاگرام + 30 نمونه

چگونه از هوش مصنوعی برای انتخاب اسم برند خود استفاده کنیم؟

انتخاب اسم برند با هوش مصنوعی

پیدا کردن ایده‌های نام برند می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. خوشبختانه، به لطف توسعه هوش مصنوعی در این اواخر، دیگر لازم نیست این سختی کمتر شده. اکنون، ابزارهای زیادی برای انتخاب هوش مصنوعی وجود دارد که بسیاری از آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا، یک نام کاملاً جدید را برای برند خود برگزینید.

1- کسب و کار خود را به هوش مصنوعی خود توضیح دهید.

در مرحله اول، باید ابزار هوش مصنوعی انتخابی خود را (مثلاً ChatGPT) برای ارائه حداکثر اطلاعات ممکن در مورد برنامه‌های برند خود انتخاب کنید. هر چه بتوانید اطلاعات بیشتری را در اختیار ابزار قرار دهید، شانس بیشتری برای هضم آن اطلاعات و ارائه پیشنهادهای مرتبط به شما خواهد داشت.

به طور مثال می‌خواهید یک رستوران بزنید، برای هوش مصنوعی بنویسید:
«من به دنبال نام برند مناسب برای نانوایی جدیدم هستم که اوایل سال آینده راه اندازی می‌شود. این رستوران به طور خاص بر روی انواع مختلف غذاهایی فست و فود خوشمزه تمرکز می‌کند. سبک برندسازی که ما به دنبال آن هستیم، جذاب و هیجان‌انگیز است و هدف ما جذب مخاطبان جوان‌تر است، زیرا جمعیت ما افراد 18 تا 24 ساله هستند. ما همچنین به نامی نیاز داریم که وقتی در یک هشتگ یا در رسانه های اجتماعی گنجانده شود خوب به نظر برسد تا در استراتژی بازاریابی ما به ما کمک کند.»
یعنی هم نوع کسب و کار و جزئیاتی در مورد غذا (محصول)، مخاطب، هدف و… به هوش مصنوعی بگویید تا بهترین اسم برند را بیابید.

2- از چندین گزینه برای انتخاب بخواهید

هنگامی که آن اطلاعات را در ابزار هوش مصنوعی خود قرار دادید، زمان آن رسیده است که چندین گزینه را برای انتخاب بخواهید. اینجاست که هوش مصنوعی واقعاً می‌تواند بدرخشد، زیرا به جای اینکه به سه مورد فکر کنید و ایده‌هایتان تمام شود، می‌توانید از ChatGPT استفاده کنید تا دسته‌ای از نام‌ها را برای شما انتخاب کند.

3- ایده‌های اسم خود را با جزئیات بیشتر اصلاح کنید
در نهایت، زمان آن است که اسم های برند خود را اصلاح کنید و کمی عمیق‌تر شوید.

بیشتر بخوانید: آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی (برای شروع چه کار کنیم؟)

اشتباهات رایج نام‌گذاری برند

1- فکر کردن به یک نام عالی همه کار را انجام می‌دهد

نام برند شما بخش بسیار مهمی از برندسازی کلی شما است، اما نمی‌تواند تمام کارهای سنگین را انجام دهد. در عوض، اسم برند در کنار طراحی بصری، بازاریابی، تجربه مشتری و قدرت ارائه محصول شما کار می‌کند. تمام این جنبه‌های کسب‌وکار شما در نهایت چیزی است که یک برند را می‌سازد و با مخاطب هدف شما تعامل بگیرید.

2- فکر کنید که تک تک ذینفعان باید آن را دوست داشته باشند

هرچه افراد بیشتری را در فرآیند نام‌گذاری برند درگیر کنید، بهتر است. اما عاقلانه نیست که فرض کنیم می‌توانید نامی را انتخاب کنید که همه آن را دوست داشته باشند. مهم نیست که نام برند شما تا چه اندازه منطق محکمی پشتش است، همیشه برخی از افراد از مشتری یا کارمندها از چیزی که شما انتخاب می‌کنید متنفر هستند. نکته کلیدی یافتن نامی است که اکثریت مردم آن را دوست دارند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی وابسته چیست؟

سوالات متداول انتخاب اسم برند

1- چقدر باید برای انتخاب اسم برند خود وقت بگذارم؟
شما ‌نباید در روند نامگذاری برند عجله کنید. اما اگر ایده محصول یا حل مشکلی دارید که می‌دانید می‌فروشد، نام‌گذاری برندتان نباید مانعی برای شما باشد. در عوض، باید از خود بپرسید: نام کسب و کار من چقدر مهم است؟ اگر در اولویت نیست، زمان زیادی را صرف آن نکنید.

2- انتخاب اسم برند خوب چه کمکی به کسب و کار من می‌کند؟
نام برند جزء ضروری کسب و کار شما نیست. تناسب بازار محصول، جذب مشتری و مدل کسب و کار بسیار مهم و تفاوت کسب و کار شما را نشان می‌دهد، نه فقط نام برند.
اما اسم برندی که با هدف شما سازگار نیست یا بسیار پیچیده است، می‌تواند منجر به شکست کسب و کار شما شود. خبر خوب این است که حتی موفق‌ترین بنیانگذاران نیز نام برند خود را تغییر داده‌اند. زمانی که یک کسب و کار رشد می‌کند یا هدف خود را تغییر می‌دهد، این کار می‌تواند انجام شود و نتیجه خوبی هم بدهد.

3- چگونه بفهمیم که نام تجاری مناسبی را انتخاب کرده‌ایم؟
به خود اعتماد کنید و برای انتخاب اسم برند با خانواده و دوستان خود بررسی کنید. اگر تیم یا هیئت موسس دارید، مطمئن شوید که همه به نام برند متعهد هستند. یا، اگر در حال حاضر مخاطب ثابتی دارید، چند نام مختلف را آزمایش کنید و ببینید نظر آنها چیست؟!

حرف آخر
همانطور که هر فردی دارای شخصیتی است، هر کسب و کاری نیز یک برند دارد. بهترین برندهای جهان نام خود را با محصول یا خدماتی که می‌فروشند مرتبط کرده‌اند. مردم نه فقط یک محصول، بلکه برند را می‌خرند و این حتی تأثیر مثبت ثابت شده‌ای بر تجربه کارکنان، تجربه مشتری و درآمد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا