الگوریتم اینستاگرام چیست

الگوریتم های اینستاگرام | چگونه در اینستاگرام دیده شویم؟

سوال خیلی از کاربرهای اینستاگرام این است که: چگونه و با چه معیاری اینستاگرام محتوا صفحات را نشان می‌دهد؟ چرا محتوای ما را ظاهر نمی‌کند؟ چرا برخی صفحات فالوورهای زیادی دارند اما برخی دیگر دنبال کننده چشمگیری ندارند؟ مسبب اصلی این اتفاق الگوریتم های اینستاگرام هستند.
در این مقاله، عوامل موثر بر الگوریتم اینستاگرام را بررسی می‌کنیم و نکاتی برای بهبود و افزایش انتشار محتوا در اینستاگرام نام می‌بریم.

فهرست مطالب:

الگوریتم اینستاگرام چیست؟
چرا اینستاگرام از الگوریتم استفاده می‌کند؟
الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟
انواع الگوریتم های اینستاگرام
6 راه برای اینکه الگوریتم اینستاگرام برای صفحه شما کار کند؟
چگونه فالوورهای اینستاگرام را افزایش دهیم؟

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام قوانینی است که محتوا را در این برنامه رتبه بندی می‌کند. یعنی چه محتوایی در فید یا اکسپلور، هشتگ و… نمایش داده شود. به عبارتی الگوریتم اینستاگرام در حال بررسی محتوای شما است تا آنها را الویت بندی کند.
الگوریتم یکی نیست. بلکه اینستاگرام بیش از یک الگوریتم دارد و همه آنها با هم کار کرده تا محتوای هر کاربر ظاهر شود و سفارشی شود.

چرا اینستاگرام از الگوریتم استفاده می‌کند؟

از آنجایی که سلیقه هر کاربری متفاوت است، و هر کسی به دنبال محتوای مورد نظر خود می‌گردد. بنابراین اینستاگرام سعی در رتبه بندی و درگیر کردن مخاطب در اینستاگرام از این طریق دارد.

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا الگوریتم‌هایی جدیدی به اینستاگرام اضافه می‌شود؟ الگوریتم های اینستاگرام برای سفارشی کردن آنچه هر کاربر در فید یا اکسپلور خود می‌بیند، است.
البته فقط این‌ نیست. اینستاگرام از شش عامل برای رتبه بندی استفاده می‌کند.

 1. علاقه: اینستاگرام پیش بینی می‌کند که شما چقدر ممکن است پستی را دوست داشته باشید.
  اینستاگرام به فعالیت گذشته شما توجه می‌کند تا علاقه احتمالی شما را بسنجد. بنابراین، اگر موضوع خاصی از محتوا وجود دارد که بیشتر با آن درگیر می‌شوید مثلا روانشناسی، اینستاگرام احتمالا همچین محتوایی را نشان می‌دهد.
 2. زمان: اینستاگرام می‌خواهد پست‌های جدید را به شما نشان دهد. یعنی اگر شما در یک بازه زمانی وارد اینستاگرام شوید، آن پست‌هایی که در بین حضور شما تولید شده را نشان می‌دهد.
 3. ارتباط: صفحاتی که با آنها ارتباط دارید را اینستاگرام در اولویت قرار می‌دهد. با توجه به تعاملات گذشته با دوستان یا پیج‌های آشنا، این کار را می‌کند.
 4. فرکانس: هر چند وقت یک بار یک کاربر اینستاگرام را باز می‌کند. با باز کردن برنامه پست‌های که مرتبط‌تر هستند را نشان می‌دهد، اگر مدام به برنامه سرمی‌زنید، مرتبط و انهایی که ندید را نمایش می‌دهد.
 5. دنبال کردن: محتوایی از همه حساب‌هایی که دنبال می‌کنید. اگر تعداد کاربرانی که دنبال می‌کنید زیاد باشد، الگوریتم باید محتوای بیشتری را مرتب و رتبه بندی کند. بنابراین افرادی که کاربران کمتری را فالو دارند، احتمالا از حسای‌های مورد علاقه‌شان بیشتر می‌بینند.
 6. مدت زمان کاربرد: اگر کاربری کوتاه در اینستاگرام است این الگوریتم برای نشان دادن پست‌های مطابق سلیقه شما را ارائه می‌کند. در حالی که افرادی که مدت زمان بیشتری را صرف اینستاگرام می‌کنند، احتمالا لیست بیشتری از محتواهای جدید برای مرور دارد.

بیشتر بخوانید: 30 نمونه کال تو اکشن در اینستاگرام

چرا الگوریتم های مختلفی برای Feed ،Explore و Reels وجود دارد؟

به دلیل اینکه هر کدام از امکانات اینستاگرام اهداف منحصر به فردی دارد، الگوریتم اینستاگرام نیز متفاوت است. هدف فید اینستاگرام دیدن محبوب‌ترین مطالب به روز است.
هدف ریلزها سرگرم کردن است. هدف اکسپلور اینستاگرام کمک به پیدا کردن پست‌های جدید است.

انواع الگوریتم های اینستاگرام

انواع الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم جدید اینستاگرام، ترتیب محتواها را بر اساس سیگنال‌هایی رتبه بندی می‌کند و بهترین یا مرتبط ترین را در بالای صفحه ظاهر می‌کند که در نهایت بیشتر دیده می‌شوند.
در ادامه انواع الگوریتم برای بخش‌های مختلف اینستاگرام را بررسی می‌کنیم.

1- الگوریتم استوری اینستاگرام:

با باز کردن برنامه اینستاگرام اولین چیزی که می‌بینید ردیفی از استوری‌های فالوور کاربرانی که دنبال می‌کنید است. برای اینکه کدام استوری اول بیاید، اینستاگرام آنها را بررسی کرده و با احتمال اینکه کدام یک را باز می‌کنید، می‌پسندید و یا پاسخی می‌دهید، اولویت بندی می‌کند.
برای این کار اینستاگرام از الگوریتم استفاده می‌کند، واکنش قبلی شما با استوری را بررسی می‌کند. این الگوریتم اینستاگرام شامل این موارد می‌شود: هر چند وقت یکبار استوری کاربرها را می‌بینید یا چقدر با استوری کاربرها ارتباط برقرار می‌کنید و… .

2- الگوریتم فید اینستاگرام:

هدف فید اینستاگرام این است که کاربران را با بهترین محتوای پست شده جذب کند. از پست‌های افرادی که فالو کرده‌اید، یا ممکن است از پست آنها خوشتان بیاد. این اتفاق هم بر اساس سیگنال‌های زیر می‌افتد:
بررسی احتمال اینکه که پست را لایک کنید یا به اشتراک بگذارید و برای آن کامنت بگذارید. برای دیدن پست چقدر زمان می‌گذارید. چقدر احتمال دارد پروفایل او را بررسی کنید.

الگوریتم ریلز اینستاگرام:

اینستاگرام Reels را از معمولا از حساب‌هایی که دنبال نمی‌کنید، نشان می‌دهد. از ریلزهایی که قبلا مشاهده کرده‌اید یا پسندید ارائه می‌کند. بعد این مورد را بررسی می‌کند که کدام ریلزها را تا انتها تماشا کنید، یا به اشتراک بگذارید. بنابراین برای این کار از سیگنال‌هایی مثل تاریخچه ریلز و… ریلزها را رتبه بندی می‌کند.
این روزها اینستاگرام محتوای ویدئویی کوتاه را بیشتر توجه می‌کند، چون کاربرها می‌خواهند. پس به تولید ریلز دقت کنید و حتما در استراتژی اینستاگرام مارکتینگ خود قرار دهید.

الگوریتم اکسپلور اینستاگرام:

هدف اسکپلور هم مانند ریلز ارائه بهترین محتواها که دنبال نمی‌کنید و چیزهای جدی به شما است.
با توجه به پست‌هایی که لایک، ذخیره یا به اشتراک گذاشته‌اید، پیش بینی می‌کند.
اینستاگرام پست‌هایی را که احتمالاً لایک، ذخیره یا اشتراک‌گذاری خواهید کرد، پیش‌بینی می‌کند.
اینستاگرام فرصتی برای هدایت ترافیک به فروشگاه آنلاین شما در اینستاگرام است. می‌توانید به محصولات خود لینک دهید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سئو اینستاگرام

6 راه برای اینکه الگوریتم اینستاگرام برای صفحه شما کار کند؟

در این بخش 6 راه برای شکست الگوریتم های اینستاگرام یا همراه شدن با الگوریتم های جدید اینستاگرام را نام می‌بریم تا صفحات شما نیز رتبه بندی خوبی بگیرد و یا به نوعی الگوریتم در خدمت آن باشد.

 1. از جدیدترین ویژگی‌های اینستاگرام استفاده کنید. الگوریتم اینستاگرام خود نوع پست خاصی را ترجیح نمی‌دهد. اما به ویژگی های جدید یک موقعیت خوب می‌دهد.
 2. استفاده از انواع پست‌ها، استوری، پست اسلایدی، ریلز، لایو مهم است. تصور اشتباه خیلی‌ها این است که الگوریتم اینستاگرام ویدئو را ترجیح می‌دهد، اما الگوریتم اینستاگرام به هر محتوایی که کاربر با آن ارتباط برقرار کند، اهمیت می‌دهد. همچنین شما می‌توانید از محتوا خود استفاده مجدد کنید.
 3. زمان مناسبی را برای پست کردن انتخاب کنید. به موقع بودن مناسب یکی از الگوریتم های اینستاگرام است در حالی که بهترین زمان برای محتوا گذاشتن نداریم. با این حال برای بهترین زمان برای انتشار محتوا در اینستاگرام، زمانی است که بیشترین فالووهای شما در اینستاگرام فعال هستند.
 4. با کپشن‌های جذاب و استیکرهای استوری استفاده کنید.
 5. از آنجایی که هشتگ‌ها جستجو می‌شوند. از یک استراتژی هشتگ گذاری استفاده کنید. پست های هشتگ‌دار از پست‌های بدون هشتگ تعامل بیشتری دارند.
 6. از تجزیه و تحلیل استفاده کنید تا ببینید چه چیزی کار می‌کند. یکی از بهترین راه‌ها برای درک آنچه که مخاطبان شما از دیدن آن لذت می‌برند، جستجو در داده‌های تحلیلی اینستاگرام است. با استفاده از Instagram Insights می‌توانید بررسی کنید که کدام یک از پست های شما بیشترین تعامل را داشته‌اند. همچنین اگر می‌خواهید معیارهای تعامل خاص‌تری را بررسی کنید، می‌توانید پست‌ها را بر اساس اکثر نظرات، لایک‌ها و ذخیره‌ها نیز مرتب کنید.

  یا از Instagram Analytics استفاده کنید تا ببینید چه چیزی کار می‌کند. با این ابزار تا 12 ماه تمام پست‌، استوری و ریلز خود را بررسی کنید تا به عملکرد مناسب دست یابید. با تهیه یک لیست از بهترین پست‌های اینستاگرام خود، نقطه اشتراک آنها را بیابید. و یک استراتژی اینستاگرام ایجاد کنید تا حداکثر استفاده از الگوریتم اینستاگرام را ببینید.

چگونه فالوورهای اینستاگرام را افزایش دهیم؟

با توجه به تفاوتی که کاربرها با هم دارند باید آزمایش کنید که چه محتوایی بیشترین تعامل با شما را دارد.
• برای بدست آوردن مخاطب جدید با کاربران محبوب در حیطه کاری خود همکاری کنید.
• وضعیت پیج خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اقدامات لازم برای پیروی از دستورالعمل‌های اینستاگرام را انجام داده‌اید و هرگونه محدودیتی را برای دید خود حذف کرده‌اید.
• سعی کنید خودتان تولید محتوا کنید، به جای اینکه محتوای دیگران را جمع آوری کنید.

چند نکته و روش برای تعامل با فالوورها:

1- به نظرات پاسخ دهید.
2- یک داستان بگویید.
3- با پرسش و پاسخ در استوری سؤال بپرسید.
4- از تگ استفاده کنید

این‌کار زمان زیادی از شما نخواهد گرفت اما قطعا نتیجه بهتری خواهد داشت.

حرف پایانی

جایگاه خود را بشناسید، محتوای مفیدی تولید کنید. در نتیجه الگوریتم اینستاگرام خود نیز شما را در سطر قرار خواهد داد. برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید و به نکاتی که گفتیم حتما توجه کنید تا در نهایت بهترین عملکرد را از پیج خود بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید